Estonya Hakkında
Eston Yaşamı
Estonyadaki Giderleriniz
Yüksek Öğretim Sistemi
Akademik Yapı
Öğrenci Yaşamı
Üniversiteler
Lisans Programları
Master Programları
Doktora Programları
Kış Okulları
Yaz Okulları
 
EstonyadaEgitim.com > Estonya'da Yaşam > Eston Yaşamı

sayfaBaslik_estonyasami.gif
sayfaBaslik_estonyasami.gif
Estonlar hafta sonları ne yaparlar?

 

Bu, mevsime çok bağlıdır. Kışın spor seven Estonlar kayak yapmaya giderler. Çogu zaman düz alanlarda kayak yapmaya alışmış olan halk, bazen tepelere de gider:  Estonyanın en yüksek tepesi 318m’dir. Son zamanlarda Estonya’da snowboard da denenmeye başlanmıştır. Estonya’nın en çok televizyon seyircisi toplayan spor alanı kayak yarışlarıdır. Atletizm de popülerdir, son yıllarda da futbol, önce ‘halk oyunu’ sayılan basketbolu , yavaş yavaş geride bırakmaya başlamıştır.

Havalar ısınmaya başlarken haftasonları Estonların büyük bir kısmı şehir dışına gider. Hemen hemen her Eston ailesinin köy evi ya da yazlığı vardır. Yazlıkların küçük bahçelerinde mutlaka meyve ağaçları bulunur:  kışın buzdolabına orman veya bahçe meyve bahçelerinden yapılmış reçeller konur. Ormanlara gitme Estonların en büyük zevklerinden biridir:  buraya orman meyveleri veya mantar toplamaya, ava ya da sadece gezinmeye gidilir. Her göl ve nehir kıyısında – kışın da buz üzerinde – mutlaka balık tutan birkaç kişi bulabilirsiniz.

Cumartesi günleri saunaya gitme, her hafta sonu gelenek haline getirilmiştir. Her türlü hava koşullarında, vücudu sağlamlaştırmak için sımsıcak saunadan en yakın göllerden birine koşulur. Yaz zamanında da sahile de bol bol gidilir. Estonya’nın kumsalları kilometrelerce uzanır ve güney ülkeleri insanlarına bütün yaz boyunca buz gibi gelen deniz suyunda Estonlar yüzmeyi, su topu oynamayı ya da rüzgar sörfü yapmayı severler.

 

Kaynak: Estonya Hakkında 12 Soru